Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jílové u Prahy

7. 5. 2010

 

   

Informace o městě

Historické město Jílové leží necelých 20 km jižně od Prahy. Rozkládá se 3 km od pravého břehu řeky Sázavy, obklopeno masivní pahorkatinou, která společně s údolím řeky tvoří jedno z nejkrásnějších míst okolí Prahy, vhodné především pro rekreaci a odpočinek. Dosud zachovalá příroda se tu snoubí s historií starého města. Už více než 650 let se město honosí přízviskem „královské zlatohorní“.

Úpadek či rozkvět města často závisel na množství zlata vytěženého ve zdejších dolech. Roku 1992 bylo Jílové u Prahy uznáno Ministerstvem kultury ČR městskou památkovou zónou. Mezi nejstarší a historicky nejcennější budovy patří radnice, postavená ve 14. století a později přestavěná v barokním slohu, a kostel sv. Vojtěcha s gotickým deskovým oltářem. Mimořádně zdařilý interiér tohoto kostela si vybral i Miloš Forman pro natáčení svého filmu Amadeus.

Ze stejného období jako radnice je i dům Mince, kde je dnes umístěno Regionální muzeum. Muzeum se zaměřilo na bohatou historii dolování zlata a dějiny trampingu. Každým rokem pořádá řadu výstav, kulturních akcí a přednášek z nejrůznějších oborů. Radnice zastřešuje městskou knihovnu s překvapivě rozsáhlou nabídkou knih, informační centrum a kulturní centrum, jehož sál slouží pořadům pro děti a mládež, pro taneční a sportovní aktivity, divadlo a koncerty. Sál je také často užíván k akcím městské samosprávy a k různým společenským událostem. Ve městě jsou i spolky a spolkové organizace jako dobrovolní hasiči, zahrádkáři, pěvecký sbor atd.

                              Památky ve městě

  • Radnice
  • Budova Mince
  • Kostel sv. Vojtěcha
  • Kostel Božího Těla
  • Žampašský most
  • Kaple sv. Václava

 

Příroda

Město se rozkládá nedaleko pravého břehu řeky Sázavy, obklopeno masivní pahorkatinou, která společně s údolím řeky tvoří jedno z nejkrásnějších míst okolí Prahy, vhodné především pro turistiku, rekreaci a odpočinek. Pro svou romantickou atmosféru byla tato oblast vyhledávána k rekreaci již na počátku minulého století, kdy v těchto místech vznikaly první trampské osady. Oblast kolem Jílového a Pikovic je právem považována za jednu z kolébek trampingu v Čechách. Dodnes zachovalá příroda se tu prolíná s historií starého města, jež je spjata s nyní již ukončenou těžbou zlata.

K nezapomenutelným zážitkům patří projížďka údolím řeky Sázavy "Posázavským pacifikem", historickým úzkokolejným vláčkem taženým parní lokomotivou. Každoročně v období prázdnin oživuje spojení Prahy s Posázavím.

Aktivní odpočinek nabízí řeka Sázava - koupání, rybolov, vodáctví a procházky podél jejího toku. Jílové je nejen ideálním místem pro pěší turistiku – město je výchozím bodem několika stezek s překrásnými vyhlídkami, ale i pro cykloturistiku. Značená Posázavská cyklotrasa č. 19 je vedena po klidných silničkách a lesních cestách podél celého toku Sázavy od soutoku s Vltavou v Davli, až do oblasti Českomoravské vysočiny k Havlíčkovu Brodu. Milovníci jízdy na koních mohou v sousední obci zapůjčit koně k příjemným projížďkám.